• Post on Facebook
  • Twitter
  • pdf
  • Print version
  • save
Most Popular

CASİYE SURESİNİN ALTINCI AYETİNİN YORUMU

|   |   times read : 68
Font size: Decrease font Enlarge font

CASİYE SURESİNİN ALTINCI AYETİNİN YORUMU


133- Casiye Suresinin altıncı ayetinde şunu bulmaktayız:

 تِلْكَ آيَاتُ اللَّهِ نَتْلُوهَا عَلَيْكَ بِالْحَقِّ فَبِأَيِّ حَدِيثٍ بَعْدَ اللَّهِ وَآيَاتِهِ يُؤْمِنُونَ

 İşte bunlar, Allah’ın âyetleridir. Onları sana gerçek olarak okuyoruz. Artık Allah’tan ve O’nun âyetlerinden sonra hangi söze inanacaklar? (Casiye/6). Sormak istediğim soru ise şudur: Bu ayetin, hadislere gerek olmadığına dair kesin kanıt olduğunu iddia eden bir arkadaşım var. Bu ayeti nasıl anlamalı veya yorumlamalıyım?

Allah’ın Adı İle

Sünnet-i Şerife’ye olan ihtiyaç Kur’an-ı Kerim ile sabittir. Zira Yüce Allah şöyle buyurmaktadır:

 وما أتاكم الرسول فخذوه ‏وما نهاكم عنه فانتهوا

 Peygamber size ne verdiyse onu alın, neyi de size yasak ettiyse ondan vazgeçin. (Haşr/7). Yine Yüce Allah şöyle buyurmaktadır:

 فَلاَ وَرَبِّكَ لاَ يُؤْمِنُونَ حَتَّىَ يُحَكِّمُوكَ فِيمَا شَجَرَ بَيْنَهُمْ

 Hayır! Rabbine andolsun ki onlar, aralarında çıkan çekişmeli işlerde seni hakem yapıp, sonra da verdiğin hükme, içlerinde hiçbir sıkıntı duymaksızın, tam bir teslimiyetle boyun eğmedikçe iman etmiş olmazlar. (Nisa/65). Ve şöyle buyurmaktadır:

 وما ينطق عن الهوى إن هو إلا وحي يوحى

 O, nefis arzusu ile konuşmaz. (Size okuduğu) Kur'an ancak kendisine bildirilen bir vahiydir. (Necm/3-4). Başka bir ayette ise şöyle buyurmaktadır:

 ولو تقول علينا بعض ‏الأقاويل لأخذنا منه اليمين ولقطعنا منه الوتين

 Eğer (Peygamber) bize isnat ederek bazı sözler uydurmuş olsaydı, mutlaka onu kudretimizle yakalardık. Sonra da onun şah damarını mutlaka keserdik. (Hakka/44-46).

Hz. Peygambere ve hadislerine hiç ihtiyaç olmasaydı, peki Yüce Allah neden onu peygamber olarak gönderdi ve yücelterek kendisine vahiy indirdi? Zira sadece Kur'an'ı indirmekle yetinebilirdi.