• Post on Facebook
  • Twitter
  • pdf
  • Print version
  • save
Most Popular

YENİ FETVALAR 7- SAPKIN SOSYAL FENOMENLER

|   |   times read : 102
Font size: Decrease font Enlarge font

 

ALLAH’IN ADI İLE

YENİ FETVALAR

7- SAPKIN SOSYAL FENOMENLER

Toplumda, Kutsal Kanun Koyucunun ve erdemli yüce insanî ahlak ehlinin öğretilerini ihlal eden olay ve fenomenler ortaya çıkmıştır. Bunlardan bazıları henüz bireysel aşamasinda olup toplumsal bir boyut kazanmamışlar ama ihmal edilir ve kendilerinden gaflete düşümlesi halinde haramları engellemek, onları tedavi etmek ve onlarla mücadele etmek için Yüce Allah'ın farz kıldığı sınırları aşmaya yol açacak ve kalpte bulunan günah işleme korkusunu ortadan kaldırarak böylece kalbinde hastalık olanlari bunları işlemeye yönlendirecektir. Sonuç itibariyle kontrol altına alınması zorlaşan ve tedavisi edilmesi güçleşen genel bir duruma yayılıp genişleyecektir.

Bu nedenle, toplumun bütün bireylerinden, özellikle de Misyonel Merceiyet’in değerli takipçilerinden, sadece bu tür sapkınlıklardan kaçınmakla kalmayıp aynı zamanda İmam’ın (a.s), farzların en yücesi ve en üstünü olarak nitelendirdiği en büyük fariza olan iyiliği emretme ve kötülükten menetme emrinden hareketle hikmet ve güzel bir nasihat vesilesiyle toplumu da bu büyük beladan temizlemeleri beklenilmektedir. Bu vesiyle ile  Yüce Allah’ın şu buyruğuna ittiba ile onları birbirlerinin saflarını sıkılaştırmaya ve güçlendirmeye davet ediyoruz: وَتَعَاوَنُواْ عَلَى الْبرِّ وَالتَّقْوَى وَلاَ تَعَاوَنُواْ عَلَى الإِثْمِ وَالْعُدْوَانِ İyilik ve takva (Allah’a karşı gelmekten sakınma) üzere yardımlaşın. Ama günah ve düşmanlık üzere yardımlaşmayın. (Maide/2). Yine onları, bu tür olayları teşhis etme, konuyla ilgili fetvaları herkese ulaştırma, toplumu eğitme, ona nasihatte bulunma ve rehberlik etme konusunda el ele vermeye davet ediyoruz. Bu öğüde kulak verene ve mevcudu değiştirene övgüler olsun! Yüce Allah şöyle buyurur: وَلْتَكُن مِّنكُمْ أُمَّةٌ يَدْعُونَ إِلَى الْخَيْرِ وَيَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَيَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنكَرِ Sizden, hayra çağıran, iyiliği emreden ve kötülükten men eden bir topluluk bulunsun. (Al-i İmran/104).

1. Bazı bayan güzellik salonları veya bazı alışveriş mağazaları işyerlerine Şeriata uygun olmayan kadın resimlerini veya çizimlerini asmaktadırlar. Onlara bu tür fotoğrafları veya çizimleri kaldırmaları veya onlardan, halkın genel haya duygusuna zarar vermeyecek şekilde istifade etmeleri tavsiye edilmelidir.

2. Erkek ve kadınlara yönelik bazı düğün partilerinde, müzik eşliğinde şarkı söylemek, dans etmek ya da sadece kadınlara özeldir bahanesiyle açık saçık kıyafetler giymek gibi haram olan bazı davranışlar sergilenmektedir. Bu durum şehvete ve fitneye yol açtığı gibi orada bulunan kadınların, Masumların (a.s) nehyettiği bir nitelik olan, kocalarını etkilemek için bu tür fettan kadınları taklit etmelerine de neden olur. 

3. Bazı kafişaplarda pornografik film ve dergi alışverişi, anormal cinsel ilişkiler, uyuşturucu kullanımı ve benzeri gibi haram ve münker olan bazı durumlar meydana gelmektedir.

4. Bazı ebeveynler, kızları istendiğinde abartılı bir mehir talep etmekte, çeyizi abartmakta ve kızı isteyenin yapamayacağı bazı koşullar şart koşmaktalar. Böylece kendisinden karısını memnun edip onurunu koruyabilen iyi ve kibar bir genç olacağı sözü alınmakta. Fakat onlar bu değersiz gelenek ve göreneklerden hareketle bu tür şeyleri yapıyorlar. Doğrusu bu tür davranışlar, kutsanmış ilahi bir sünnet olan evliliğin önündeki en büyük engel ve Masumların (a.s) emirlerine apaçık bir muhalefet olarak karşımıza çıkmaktadır. Zira onlardan (a.s) şöyle rivayet edilmiştir: aklını ve dinini beğendiğiniz biri sizden kız istemeye gelirse onları evlendirin. Eğer bunu yapmazsanız yeryüzünde büyük bir fitne ve bozgunculuk çıkacaktır.

5. Henüz hem bazı Alevi Seyitler (Yüce Allah onurlarını artırsın) kızlarını isteme konusunda karşı tarafın da Alevi seyidi olması gerektiğini şart koşmaktalar. Doğrusu Alevi bayanları, kocanın Alevi olmasını gerektirmeden, iyi ve mutlu bir evlilik hayatına sahip olma hakkından yararlanma şansı veren ayrıca bu zorba ve zalimce geleneğin reddine dair ayrıntılı bir açıklama yapıp yayınladık.

MUHAMMED YAKUBÎ

7 RAMAZAN 1437

   

 

Powered by Vivvo CMS v4.7