• Post on Facebook
  • Twitter
  • pdf
  • Print version
  • save

BATI, FRANSA’DAKİ KARGAŞA VE GÖSTERİLERDEN DERS ÇIKARMALI

|   |   times read : 37
Font size: Decrease font Enlarge font

 

BATI, FRANSA’DAKİ KARGAŞA VE GÖSTERİLERDEN DERS ÇIKARMALI

Muhterem Şeyh Yakubî (gölgesi esirgenmesin), Batı’yı, üç haftadan fazla bir süredir Fransa’da yapılan gösterilerin sebep olduğu kargaşa nedeniyle olağanüstü hal ilan edecek düzeyde hükümeti korkutan, Fransa halkını tedirgen ederek onlarda savaşta oldukları hissi uyandıran son gelişmelerden  gerekli ders ve ibretleri çıkarması noktasında uyardı.

Şüphesiz bu olaylar, Batı toplumundaki büyük çelişkileri, sınıfsal farklılıkları, eşitsizliği ve Devlet okullarında başörtüsü yasağı gibi siyasi liderlerin, halklarının yararına çalışma, onları mutlu etme ve gerekçesiz olarak yanlış kararlar vermelerindeki güvenilirliklerinin yetersizliğini ortaya koymuştur. İşte tüm bu faktörler, Fransız halkında öfkenin depolanmasına ve kızgınlıklarına katkıda bulunmuştur. Eğer bu şekilde devam ederse bu olayların bir volkan gibi patlaması ve Almanya, Belçika, Hollanda ve İngiltere gibi birçok Avrupa ülkesine yayılması muhtemel gözükmektedir.

Batılı entelektüeller ve düşünürler, hükümetlerin bu tür sosyal sorunlara çözüm bulamaması ve sorunun özüne bakmadan güvenlik ve askeri çözümden yana tavır alarak bu tür çözümleri devreye sokmalarından da memnuniyetle bahsetmeleri karşısında endişelerini dile getirmekteler. Doğrusu durumun - Batı medyasının  aktardıklarına bakılırsa - Batı medeniyetinin geleceğini tehdit ettiği görülmektedir. Evet, muhakkak ki gelecek ve istikbal, güçlü sosyal bağlara, erdemli ahlaka ve yüce insanî ideallere sahip olan Müslümanlara ait olacaktır. Bizleri dinine hidayet eden Yüce Allah’a hamd ve senalar olsun.

Bu değerlendirmeler, Miladi 1 Aralık 2005’e tekabül eden Hicri 28 Şevval 1426’da Sadıkin Dergisinin 34. sayısının ön sayfasında yayımlanmıştır.