• Post on Facebook
  • Twitter
  • pdf
  • Print version
  • save

OYUN İLE İLGİLİ FETVA (CLASH OF CLANS)

|   |   times read : 42
Font size: Decrease font Enlarge font

 

OYUN İLE İLGİLİ FETVA (CLASH OF CLANS)

ALLAH’IN ADI İLE

Muhterem Dinî Mercî Şeyh Muhammed Yakubî (Bereketleri Esirgenmesin)

Son zamanlarda akıllı telefonlar ve bilgisayarlarda Clash of Clans adlı bir oyun yaygın hale gelmiştir. Söz konusu oyun gençlerin zamanını çok almakta ve bazı insanlar bu oyunu diğerlerine para karşılığında satmaktalar. Oyun, ordular ve müstahkem kentler inşa etmek ve puan toplamak için diğerlerine saldırmaktan ibaret olan bir strateji olarak özetlenmektedir. Kent puanları arttıkça, fiyatı da artar. Oyuncu aynı zamanda farazi suç karakterlerini de bu oyunlara dahil edebilir. Değerli Zatınızın da bildiği üzere yapılan son bilimsel araştırmaların da gösterdiği gibi, bazı elektronik oyunlar çocuklarda ve ergenlerde agresif eğilimleri güçlendirmektedir. Bununla birlikte bu tür elektronik oyunlara evlerde, spor salonlarında ve kafelerde saatlerce zaman ayrılarak bağımlılığa sebebiyet vermektedir. Çocuk ve ergenlerin sosyal etkinliklerini ve davranışlarını direk olarak etkilemektedir. Buna göre acaba değerli Zatınız, bu tür oyunları oynamayı ve oyun salonlarına gitmeyi caiz görüyor musunuz?  

Lütfen bizi aydınlatınız.

Allah Adı İle

Selamün Aleyküm ve Rahmetüllahi ve Berakatühü

Bu oyunu, nasıl oynandığını ve içerisinde barındırdığı özellikleri araştırdık ve bu oyunun oynanmasına engel teşkil edebilecek birçok şey bulduk. 2003'te yıkılan puttan bu yana bu oyunların zihinlerde ve sosyal, ahlaki, dini ve ekonomik yapı üzerindeki tehlikelerini yayınladığımız birçok konuşmamızda ifade ettik. Zaten tüm bunlar, bu tür oyunların oynanmaması için yeteri derecede engel teşkil etmektedir.

Ebeveynlere çocuklarını bu riskler hakkında eğitmeleri ve davranışlarını genel olarak izlemelerini tavsiye ediyoruz. Aynı zamanda yerel ve merkezi otoriteyi de gerekli yasaları çıkarmaya, kafe ve oyun salonlarının sahipleri hakkında caydırıcı önlemler almaya ve herkesi çocuklarımızın ve ülkemizin geleceği pahasına da olsa para kazanmayı öncelememeye davet ediyoruz. Allah en büyük yardımcıdır.

Muhammed Yakubî

8 Rabi’ulsani 1437