• Post on Facebook
  • Twitter
  • pdf
  • نسخة للطباعة
  • save
الأكثر شعبية

بیانیه پایانی زیارت میلیونی اربعین

|   |   عدد القراءات : 141
حجم الخط: Decrease font Enlarge font

بسم الله الرحمن الرحيم

بیانیه پایانی زیارت میلیونی اربعین

الحمد لله وحده و الحمد حقًّه كما يستحقُّه حمداً كثيراً، و الصلاة و السلام على سادة الخلق أجمعين و الهداة إلى الحق المبين أبي القاسم محمد و آله الطيبين الطاهرين.

السلام على الحسين و على علي بن الحسين و على أولاد الحسين و على أصحاب الحسين الذين بذلوا مهجهم دون الحسين (عليه السلام)

فرارسیدن اربعین سرور و سالار شهیدان، امام حسین (علیه السلام) را به تمامی مسلمانان و آزادگان جهان و خصوصا کسانی که از اقصا نقاط کره خاکی به زیارت عتبات مقدس اهل بیت (علیهم السلام) شرفیاب شدند، تسلیت عرض می‌کنیم؛ عزیزانی که به این سرزمین مقدس پای نهادند تا از سرچشمه زلال آن، در مسیر اصلاح و آزادگی و کمال و معارف والای انسانی بهره‌مند شوند و تمامی اشکال ظلم و فساد و انحراف و سرکشی و استبداد را محکوم سازند.

نیز، به ملت غیور و کریم عراق (مواکب، هیئات، دست اندرکاران، موسسات و اشخاص حقیقی و حقوقی) به جهت این حرکت متواضعانه و ایثار و تلاش برای موفقیت کامل این سنت مبارک، تبریک می‌گوییم. میلیوها نفر از مردمی که همچون یک خانواده، ما یحتاج زائران محترم را فراهم کردند و بدین وسیله، عالم را به شگفتی واداشتند.   

اگر این تلاش‌های فرخنده و مبارک نبود، این حادثه بزرگ برپا نمی‌شد و نمود پیدا نمی‌کرد. پس بیشترین سهم از کرامت و مراتب بالایی که خداوند تبارک و تعالی برای زوّار سید الشهداء (علیه السلام) آماده ساخته است، برای این عزیزان خواهد بود. پس به دور از انصاف است که این مناسب، بدون قدردانی و سپاس از این بزرگواران پایان پذیرد.

خداوند متعال ثواب کسانی که این همه خدمات را به امام شهیدان، حضرت حسین (علیه السلام) تقدیم داشتند، از بین نمی‌برد که او در قرآنش فرموده است: ﴿إِنَّا لَا نُضِيعُ أَجْرَ مَنْ أَحْسَنَ عَمَلًا؛ ما پاداش كسى را كه نيكوكارى كرده است تباه نمى‌كنيم[1] و برایشان گشایش و نجاتی ایجاد خواهد کرد و به برکت اقامه شعائر حسینی، کابوس ظلم و فساد را ـ همانطور که نسبت به گذشتگان انجام داد ـ از ایشان خواهد برداشت.

بنده معتقدم که این تلاش‌های خالصانه و هوشمندانه، شادی را به قلب مبارک امام زمان، مهدی موعود (صلوات الله و سلامه علیه) وارد کرده و زمینه ظهور شریف آن عزیز را فراهم خواهد نمود. آن حضرت میلیون‌ها نفر از شیعیان خود از ده‌ها کشور را می‌بیند که برگرد ضریح جدّ غریبش سید الشهداء (علیه السلام) جمع می‌شوند و یاری و اطاعت بی‌چون و چرای خود را از آن حضرت و رهایی از بند هوا و هوس و ذلت و تقلید کورکورانه و عقب ماندگی و جهل را اعلام می‌دارند. پس بر ماست که مسیر پیروزی بر نفس اماره و شیاطین انس و جن را ادامه دهیم. 

عدم مشارکت سیاستمداران و رهبران احزاب در پیاده روی اربعین و توزیع غذا و دیگر حرکات نمایشی و حیله‌گرانه که با آن ملت را می‌فریبند، تا فساد و تسلط باطل خود را ادامه دهند، به روشنی قابل مشاهده بود.

این مطلب، اعتراف و اقرار به این حقیقت است که ملت به مرتبه‌ای والا از آگاهی و ظلم ستیزی رسیده است که فریفته این بازیگری‌ها و پنهان شدن پشت عناوین مقدس دروغین، نمی‌شوند. جنایت این افراد بر اسلام، بسیار بزرگ است و کلمات به ظاهر زیبا و وعده‌های اصلاح گرانه تو خالیشان ـ که درهای جدید فساد و دزدی اموال مردم را گشود ـ آن را پاک نمی‌کند. 

روزی که حضور میلیونی مردم ریشه ظلم و فساد را برکَند، دور نیست؛ پس از اینکه با شوق و زحمت به سمت ضریح مطهر سالار شهیدان و سرور آزادگان، امام حسین (علیه السلام) رفتند تا درس اصلاح و آزادگی و زندگی کریمانه و به دور از ذلت و سستی و استبداد و تحقیر و غفلت را فراگرفتند. این امر مادامی است که ظالمان فاسد، کارهای خود را با توبه و تلاش جدی و صادقانه برای رفع ظلم و تباهی از ملت کریم عراق جبران نکنند.

مرجعیت و حوزه‌های مبارکه علمیه نمی‌توانند دست روی دست گذاشته و ببینند که ملت مظلوم عراق با شمشیر فقر و محرومیت و بیکاری و فساد و تخریب و جهل و مرض و گلوله، کشته می‌شوند. لذا بر خود لازم می‌دانند که با کسانی که در پی مطالبه حقوق شرعی خود از راه‌های مسالمت آمیز ـ مطابق با قانون اساسی و همه قوانین حقوق بشر و به دور از تخریب اموال عمومی و خصوصی ـ هستند، همصدا شوند.  

بر رهبران عراق لازم است که با حکمت، رفتار کرده و به ندای عقل و انسانیت گوش فرادهند و در مقابل خواسته مردم و مشکلات فعلی آنها، راه حل‌هایی حقیقی و نیز نقشه‌هایی راهبردی که به تغییر نظام فاسد فعلی منتهی می‌شود، ارائه دهند و از سیاست خیانت و توطئه و تهمت مزدوری و مانند آن دوری کنند. که این اتهام را هیچ کس، درباره جوانان غیوری که با سینه‌ای گشاده به استقبال گلوله‌ها می‌روند، تصدیق نمی‌کند.  

بار دیگر بر تأسیس مجلسی از بزرگان و کارشناسان در حوزه‌های مختلف ـ که عراق مانند ایشان را کم ندارد ـ تأکید می‌کنیم، تا این مجلس مشکلات کشور و خواسته‌های جوانان را بررسی کند و راه حل‌هایی کارآمد و پیشرو ارائه دهد. بر طبقه سیاسی حاکم نیز لازم است که به ایشان مراجعه و مشورت کند و از نظراتشان بهره‌مند شود. اما راه حل‌های تبلیغاتی که هدف آن فریب دادن مردم است، دیگر کسانی که به دنبال زندگی کریمانه هستند را قانع نمی‌کند.

خداوند تبارک و تعالی می‌فرماید: ﴿وَإِنْ تَتَوَلَّوْا يَسْتَبْدِلْ قَوْمًا غَيْرَكُمْ ثُمَّ لَا يَكُونُوا أَمْثَالَكُمْ؛ و اگر روى برتابيد [خدا] جاى شما را به مردمى غير از شما خواهد داد كه مانند شما نخواهند بود[2]

محمد يعقوبی

20 ، صفر الخير، 1441 هجری

مصادف با 27، مهر، 1398 شمسی

 [1]. سوره کهف، آیه 30.

[2]. سوره محمد، آیه 38.

Powered by Vivvo CMS v4.7