• Post on Facebook
  • Twitter
  • pdf
  • نسخه چاپي
  • save

اربعین فرج .. از عاشورا تا اربعین

|   |   زمان مطالعات : 131
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
اربعین فرج .. از عاشورا تا اربعین

بسمه تعالى

اربعین فرج .. از عاشورا تا اربعین

از امام صادق (علیه السلام) روایت شده که فرمودند: «چون عذاب قوم بنی اسرائیل طولانی شد، چهل شبانه روز به درگاه خداوند نالیدند و گریستند. پس خداوند سبحان به حضرت موسی و هارون وحی فرستاد که آنها را از دست فرعون نجات خواهد داد و صد و هفتاد سال از عذاب آنها را کم کرد». سپس حضرت ادامه دادند: «شما نیز اگر چنین کنید، خداوند فرج ما را خواهد رساند. ولی اگر چنین نباشد، این سختی تا پایان مدتش ادامه خواهد داشت»[1]

از این روایت شریف دانسته می‌شود که بخشی از تعجیل فرج و پیروزی و سرسپردن به ولی الله الاعظم (صلوات الله و سلامه علیه) و آماده سازی بخشی از اسباب آن، به دست ما می‌باشد. امام صادق (علیه السلام) ما را به انجام وظیفه خود در تعجیل نصر و پیروی ایشان، گسترش هدایت و اصلاح، عدالت در میان مردم و رهانیدن آنها از ظلم و ستم و دشمنی فرا می‌خواند؛ به این صورت که به درگاه ایزدی گریه و ناله کنیم و به او متوسل شویم تا امور فاسد ما را با حال خوب خود تغییر دهد. اگر چنین نکنیم قضای الهی آنگونه که هست، در مورد ما و ایشان جاری می‌شود و تحول به سمت امر بهتر رخ نمی‌دهد. ما در مقابل آنچه برای آنها پیش می‌آید مسئول هستیم و ایشان (سلام الله علیهم) در هر صورت تسلیم امر الهی می‌باشند.   

ایام اربعین که متعلق به امام حسین (علیه السلام) است و از عاشورا تا زیارت اربعین امتداد دارد، چهل روز مناسب برای این ناله و تضرّع است؛ چراکه قضیه امام حسین به دولت عدل الهی (دولت کریمه امام زمان عجل الله تعالی فرجه) مرتبط است و الهام بخش هر خوبی و منبع قدرتی در دست هدایت کنندگان و مصلحان می‌باشد.

این دعاها شایسته استجابت است؛ چه آنکه ده‌ها میلیون نفر زائر به زیارت ضریح مطهر آن جناب می‌شتابند و یا برای حضرتش در سرتاسر گیتی مجالسی برپا می‌کنند.

دعا زیر قبه شریف امام حسین (علیه السلام) و در مجالس پر برکت او، مستجاب است و اجتماع میلیوها دل آکنده از ایمان ـ آنگونه که در دعای شریف آمده است: بر دست و پايى كه براى طاعتت به پرستشگاه‌هايت شتافتند، و با اعتراف به تقصير، خواستار آمرزشت شدند[2] ـ  در مکانی مقدس و زمانی شریف برای خواستن چیزی، شایسته استجابت و قبول است.

باید بدانیم که چرخاندن زبان به کلمات دعا به تنهایی، مادامی که با اخلاص و صدق و تغییر درون به سمت امر بهتر و اراده اصلاح فرد و اجتماع، همراه نشود، کافی نیست. آنگونه که در وصیت پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) آمده است: «پروردگار خود را با نیت‌های راستین و پاک بخوانید، تا شما را موفق گرداند»[3]

محمد يعقوبی ـ نجف اشرف

شب نهم ماه محرم الحرام / 1441 هجری قمری

مصادف با 17 / شهریور / 1398 هجری شمسی

 [1]. تفسیر عیاشی، ج2، ص154، حدیث 49

[2]. بحار الانوار، ج93، 356، خطبه پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) در آخرین جمعه ما شعبان

[3]. بخشی از دعای کمیل امیرالمؤمنین (علیه السلام)