بیانیه به مناسبت رحلت حضرت آیت الله سید محمود هاشمی شاهرودی (قدس سره)

|   |   زمان مطالعات : 180
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
بیانیه به مناسبت رحلت حضرت آیت الله سید محمود هاشمی شاهرودی (قدس سره)

*****بسمه تعالى*****

 

بیانیه به مناسبت رحلت حضرت آیت الله سید محمود هاشمی شاهرودی (قدس سره)

 

امروز تمام امت اسلامی و بالأخص حوزه علمیه، با مصیبت بزرگی مواجه شده که آن رحلت یکی از فرزندان شریفش که سراسر زندگی را وقف تعالی افق‌های عزت و کرامت نموده بود یعنی حضرت آیت الله سید محمود هاشمی شاهرودی(قدس سره).

این فقید عالی قدر، از همان دوران تحصیل علمی مورد توجه اساتید عظام به ویژه شهید صدر اول(قدس سره) بود که همواره به وجود ایشان در برابر دیگران می‌بالید و می‌ستود. همسنگر ایشان شهید صدر دوم(قدس سره) نقل می‌کنند که ایشان یکی از با استعدادترین شاگردان شهید صدر(قدس سره) بودند. و ثمره تلاش بی‌وقفه ایشان آثار ارزشمندی در عرصه فقه و اصول است که موجب شگفتی است.

برجستگی ایشان تنها به علوم حوزوی منحصر نشده بلکه در سایر عرصه‌های اندیشه و شناخت نیز ورود نموده و با علوم روز آشنایی داشتند، که با مراجعه به مصاحبه‌های ایشان با مجلات علمی این امر مشخص است، البته این موضوع خیلی هم از ایشان عجیب نیست چراکه وی از شاگردان و پرچم‌داران مدرسه شهید محمدباقر صدر(قدس سره) بودند.

وی که از عنفوان جوانی به راهبرد اسلام و توانایی راهبری زندگی در تمام شؤون باور داشت، و در این راه برادران گرامیش وی را همراهی کرده و با جدیت تلاش کردند تا امت را نیز به این باور برسانند و جامعه را به سوی اصلاح و تغییر رهنمون کنند. و در این مسیر با تمام مشقاتی که انسان‌های هدفمند مواجه می‌شوند روبرو گشتند. چنانکه در سال ۱۳53ش (برابر با ۱۹۷۴م) بازداشت شده و سه تن از برادرانشان به شهادت رسیدند. سرانجام پس از مشاهده سرنوشت آیت الله شهید صدر+ ناگزیر به ترک عراق شد. او می‌بایست میراث گرانبهایی را که از استاد خود به ارث برده بود به جمهوری اسلامی ایران ببرد. از این رو، شهید صدر(قدس سره) هر آنچه از درجات علمی را که شایسته آیت الله شاهرودی بود به وی بخشید، و چشم امید ایشان بود.

فقدان این مرد بزرگ، ضایعه‌ای است بر پیکره اسلام، ضایعه‌ای که به هیچ وجه قابل ترمیم نیست، مگر با ظهور عالمی همچون خود ایشان و این امر محقق نمی‌گردد، مگر اینکه حوزه‌های علمیه نهایت تلاش و کوشش خود را به کار گیرند.

محمد الیعقوبی - نجف اشرف

(۱۶ربیع الثانی ۱۴۴۰) برابر با دوشنبه، ۳دی ۱۳۹۷ و ۲۴/۱۲/۲۰۱۸؛